Skip to main content

Testiranje možnosti in izvedba kartiranja traviščnih habitatnih tipov z daljinskim zaznavanjem s poudarkom na ločevanju intenzivnih in ekstenzivnih travnikov

Opis

V študiji uporabnosti satelitskih posnetkov Sentinel-1 in Sentinel-2 za kartiranje traviščnih habitatnih tipov smo proučevali možnosti za ločevanje med intenzivnimi in ekstenzivnimi travniki. Posnetki sistemov Sentinel-1 in Sentinel-2 so prosto dostopni; zagotavlja jih evropski program Kopernik. Vsakega izmed obeh sistemov sestavljata dva satelita, kar omogoča visoko časovno ločljivost. Radarska satelita Sentinel-1 snemata z radarjem s sintetično odprtino (angl. Synthetic Aperture Radar, SAR), v štirih različnih načinih; kopno običajno snemata s prostorsko ločljivostjo do 10 m in časovno ločljivostjo dvanajst dni od aprila 2014 oziroma šest dni od aprila 2016. Optična satelita Sentinel-2 snemata z večspektralnim senzorjem v trinajstih spektralnih pasovih, s prostorsko ločljivostjo do 10 m. Posnetki Sentinel-2 so od decembra 2015 na voljo na vsakih deset dni, od julija 2017 pa na pet dni.

Proučevali smo značilnosti vegetacijskega razvoja v obdobju med marcem in novembrom, za vse travnike v Sloveniji, za tri testna leta (2017, 2018 in 2019). Rezultate smo izračunavali s strojnim učenjem na časovnih vrstah satelitskih posnetkov in pomožnih podatkov. Za slednje smo uporabili razpoložljiva kartiranja habitatnih tipov naročnika ZRSVN; za določitev območja študije (beri: poligone travnikov) pa državne podatke Evidenca dejanske rabe kmetijskih in gozdnih zemljišč (RABA) in evidenco Grafična enota rabe kmetijskega gospodarstva (GERK).


Rezultati

V študiji smo testirali uporabnost prosto dostopnih satelitskih posnetkov Sentinel-1 in Sentinel-2, predobdelanih v prostorsko ločljivost 10 m, za razvrščanje travišč glede na intenzivnost rabe. S postopkom delno nadzorovane klasifikacije s strojnim učenjem na poligonih travnikov smo izdelali karte travišč za leta 2017, 2018 in 2019. Karte vsebujejo tri razrede: oba ciljna razreda intenzivni travniki in ekstenzivni travniki, ter razred nedoločeno. Slednji vsebuje zemljišča, ki jih model klasifikacije ni zmogel razvrstiti v nobenega od dveh ciljnih razredov. Takšnih površin je 3 % od vseh opazovanih trajnih travnikov; gre pa za zemljišča, ki so premajhna za zanesljivo opazovanje s posnetki Sentinel (ozke parcele, majhna zemljišča).

Rezultat študije je tudi zasnova pristopa, ki je primeren za vsakoletno pridobivanje aktualnih informacij o stanju travišč na območju celotne Slovenije, kar vključuje tudi primerjave trenutnega stanja s preteklimi leti. Z razvitim postopkom smo poleg klasifikacije na intenzivne in ekstenzivne travnike za vsa tri proučevana leta ocenili tudi okvirne datume košenj po posameznih travnikih.

 

 

Areas of intensive and extensive grassland, matching in calculations for study years 2017-2019Območja ujemanja kartiranih intenzivnih in ekstenzivnih travnikov med vsemi opazovanimi leti 2017, 2018 in 2019.

 


Raziskovalni projekt