Orodjarna umetne inteligence za opazovanje Zemlje
Vodja projekta na ZRC
izr. prof. dr. Žiga Kokalj-
Kratica
AiTLAS
Sodelavci
dr. Tatjana Veljanovski, Maja Somrak, dr. Nejc Čož-
Trajanje projekta
5. maj 2020–5. november 2021 -
Vodilni partner
-
Vodja projekta
-
Finančni vir
Evropska vesoljska agencija
Glavni cilj orodja AiTLAS je strokovnjakom za opazovanje Zemlje omogočiti lažjo uporabo novih metod (in modelov) umetne inteligence. Obenem strokovnjakom za umetno inteligenco orodje ponuja enostaven dostop do naborov daljinsko zaznanih podatkov v standardizirani obliki, kar omogoča primerjalno analizo različnih obstoječih in novih metod umetne inteligence, prilagojenih za podatke daljinskega zaznavanja. Glavni cilj projekta AiTLAS je razvoj celovitega nabora strokovnih orodij, kot so: orodje za primerjalno analizo, pripravljeni modeli umetne inteligence, orodje za učenje novih modelov, zbirke podatkov s semantičnimi opisi, pripravljene v obliki, enostavni za uporabo z metodami umetne inteligence.
Zbirka orodij AiTLAS (Artificial Intelligence Toolbox for Earth Observation) vključuje najsodobnejše metode strojnega učenja za raziskovalno in prognostično analizo satelitskih posnetkov ter repozitorij podatkovnih nizov za opazovanje Zemlje. Zlahka ga je mogoče uporabiti za različne naloge opazovanja Zemlje, kot so klasifikacija rabe in pokrovnosti tal, zaznava poljščin, lokalizacija objektov (semantična segmentacija) itd.
Z orodjarno AiTLAS omogočamo učenje nevronskih mrež za segmentacijo daljinsko zaznanih posnetkov tudi strokovnjakom za okoljske študije.