Skip to main content

16

OKT

11:00

Vpliv avtomobilov na naše vsakdanje življenje in možne alternative



Osnovni podatki

16. oktober 2023 ob 11:00 do 16. oktober 2023 ob 12:34
Atrij ZRC
Organizator: Inštitut za antropološke in prostorske študije, Institut Jožef Stefan
Opis

V Sloveniji je bilo konec leta 2022 registriranih prek 1,2 milijona avtomobilov. Na splošno Slovenci veljamo za avtomobilski narod. Brez dvoma imajo avtomobili vpliv na naš vsakdan, so tudi ena izmed najvplivnejših iznajdb sodobne ere, ki je preobrazila naše navade, kot tudi celotna mesta in pokrajine. Ideja o avtomobilu se je tako usedla v naše možgane, da si življenja brez njega ne moremo niti povečini nočemo zamisliti. A ob vse večjih prometnih zastojih in »utapljanju« v pločevini ter številnih negativnih okoljskih učinkih avtomobilov, so nujni tudi drugačni pristopi k mobilnosti. Vedno več mladih se odloča tudi za življenje brez avtomobila in se poslužuje različnih alternativnih oblik (solastništvo, izposoja avtomobila ...). Kakšen je vpliv avtomobilov na naše vsakdanje življenje, kakšna bo oziroma bi lahko bila mobilnost v prihodnosti, kakšno mobilnost si želite mlajše generacije o tem bomo razpravljali s prometnimi strokovnjaki (predvsem) mlajše generacije in vami.

Vabljeni, da se nam pridružite!

Program:

  • 11.0011.30: Pospeševanje skozi zgodovino. Avtomobili med stereotipi in statistiko (predstavitev izbranih vsebin iz knjige) - dr. Marko Kovač, IJS CEU (Institut »Jožef Stefan«, Center za energetsko učinkovitost)
  • 11.30–12.34: Okrogla miza in razprava »Vpliv avtomobila na naše vsakdanje življenje in možne alternative« z gosti: Marjeta Benčina (Focus – društvo za sonaraven razvoj), Nela Halilović (IPoP- Inštitut za politike prostora), Simon Koblar (Urbanistični inštitut RS), dr. Marko Kovač (IJS CEU)
  • 12.34: Zaključek in majhna pogostitev

Zaradi lažje organizacije vas prosimo, da se na dogodek predhodno prijavite preko spletnega obrazca: Spletna prijava do četrtka, 12. oktobra 2023.

* Dogodek je sicer prvenstveno namenjen mlajši oziroma študentski populaciji, ki se jih bodoča mobilnost še najbolj zadeva, a zelo dobrodošli tudi tisti bolj »izkušeni«.